Evde Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koronavirüs nedeni ile hepimiz evlerimizdeyiz. Bu dönemi hem bedenimize hem de zihnimize yatırım yaparak geçirmek her zamankinden daha önemli. Sağlıklı beslenmek, bol bol kitap okuyup zihnimizi rahatlatmak, spor yapmak ve mutlu anlar biriktirmek bu süreci en iyi şekilde yönetmemizi sağlayacaktır. Kendimize daha fazla dikkat etmemiz gereken bu dönemde, ihmal etmememiz gereken bir diğer konu ise diş sağlığımız. Gülmeye en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, temiz ve sağlıklı gülüşler için yapmamız gereken birkaç adım var.

Düzenli Olarak Dişlerinizi Fırçalayın

Düzenli olarak sosyal hayata karıştığımızda diş fırçalamayı aksatmıyor, günlük rutinimize uyuyoruz. Evde kaldığımız bu dönemde de rutinlerimizi bozmadan, günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamak oldukça önemlidir. Diş fırçalarken; ideal süreyi yakalamak, uygun diş fırçası kullanmak oldukça kritik. Diş fırçanızın, kıllarının orta sertlikte, kıl uçlarının ise mikroskobik olarak yuvarlatılmış olması daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Diş eti çekilmesi olan kişiler için ise daha yumuşak fırçalar tercih edilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı için dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kullandığınız diş macunu. Hepsi bir arada özelliği taşıyan, diş eti problemlerine karşı etkili ve doğal ürünler kullanmaya önem gösteriniz.

Diş İpi Kullanmaya Özen Gösterin

Diş ipi, günlük diş bakımında temizliğin önemli bir parçasıdır. Düzenli diş ipi kullanımı; diş fırçasının ulaşamadığı alanlarında temizlenmesini sağlayacaktır. Gıda artıklarının bu yolla temizlenmesi ağız kokusu ve çürüğün önlenmesine katkı sağlar. Evde olduğumuz bu dönemde, diş ipi kullanarak çürüğün ve çürüğe bağlı olarak gelişen ağrıların önüne geçmek, bu dönemi daha sağlıklı bir ağız ile atlatmak oldukça mümkün.

Diş Eti Kanamalarını Görmezden Gelmeyin

Diş fırçalarken görünen kanamalar diş eti iltihabının belirtisi olabilir. Diş etlerinin kanamadan dolayı fırçalanmaması, iltihabı şiddetlendirebilir. Bu nedenle bu bölgeleri daha yavaş ve özenli olarak fırçalamak gerekmektedir. Ancak, o bölgeyi hiç fırçalamamak doğru bir davranış olmayacaktır.

Yedikleriniz ve İçtiklerinize Dikkat Edin

Daha fazla evde vakit geçirmek, daha fazla yemek ve içecek tüketmekle sonuçlanabiliyor. Ancak bu dönemde tükettiklerimize daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Çay, kahve, şekerli gıdalar ve asitli içecekler dişlerimize oldukça zarar verir. Bu nedenle günlük tüketimde sınırı aşmamaya dikkat edin. 3 ana 2 ara öğüne dikkat etmek, diş, diş eti ve çevre dokuları da dinlendirmek ağız sağlığımız açısından kritik öneme sahiptir.

Randevu Alın E-Posta