Diş İmplantı

Voadent

Dental İmplant Uygulamaları

Dental implantlar diş eksikliklerinin giderilmesinde kullanılan, diş kökünü taklit eden, titanyumdan yapılmış, vida formundaki yapılar olarak tanımlanırlar. Tek diş eksikliklerinde hastanın komşu dişlerine işlem gerektirmeksizin, çoklu diş eksikliklerinde ise hastanın hareketli bir protez kullanmasına gerek bırakmaksızın tedavi sağlarlar.

Dental İmplant (Diş İmplantı) Uygulamaları

Dental İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen implant operasyonunda dişetine gerçekleştirilen küçük bir kesi ile kemik içerisine atravmatik yöntemlerle bir yuva hazırlanılarak implant yerleştirilir. Operasyon bölgesi birkaç dikiş ile kapatılır. Uygun şartlar altında 15 dk gibi kısa zamanda işlem tamamlanabilmektedir. İşlem süresince ve sonrasında herhangi bir ağrı gözlenmez. Operasyon sonrası kullanılan bir takım ilaçlarla hastanın oluşabilecek konforsuzlukları tamamen giderilir. Dikişler operasyondan 1 hafta sonra alınır ve implantların 2-3 aylık kemik ile entegrasyon sürecinin tamamlanması beklenir. Ardından diş eksikliğini giderecek protezlerin yapımı için ölçü aşamasına geçilir. İmplant yapımı için kemik miktarının yetersiz olduğu durumlarda implant operasyonu öncesi veya sırasında kemik arttırmaya yönelik bir takım ek prosedürler uygulamak gerekebilir. Bu gibi durumlarda entegrasyon süresi 4-6 aya kadar uzayabilir.

 

All on Four Uygulamaları

All on Four Uygulaması Nedir?

Tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda belli konum ve açılarda yerleştirilmiş 4 implant ile bir çeneye ait tüm diş eksikliklerini gidermeyi sağlayan cerrahi bir implant uygulamasıdır. Özellikle uzun yıllardır tam diş protezi (Total) kullanan, istenilen fonksiyon ve konforun elde edilemediği hastalarda, klasik yöntemlerle implant planlaması yapmanın mümkün olmadığı durumlarda ''all on four'' tercih edilir. Ayrıca ileri cerrahi tekniklerle kemik arttırımı ya da sinüs yükseltmesine de ihtiyaç duymayan bir operasyon tekniğidir.

 

All on Four Uygulaması Nasıl Yapılır?

Operasyon öncesi alınan 3 boyutlu diş tomografileri ile mevcut kemik seviye ve çapları, sinüs ve sinir dokusu gibi oluşumların yerleri belirlenerek yerleştirilecek olan implantların konum ve açıları belirlenir. Gerçekleştirilen lokal anestezi ardından çekilmesi gereken dişler varsa uzaklaştırılır ve bilgisayar ortamında hazırlanmış rehber plaklar yardımıyla implantlar kısa süre içerisinde istenilen konumlarına yerleştirilir. Operasyon alanının birkaç dikiş ile kapatılması ardından implantların ağız içerisine açılan kısımlarına yerleştirilen özel başlıklar ile ölçü alınarak 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde protezler ağız içerisine sabit bir biçimde uygulanır. Bir hafta sonrasında bölge dikişleri alınarak daimi restorasyonlar için implantların kemik ile bütünleşme sürecinin tamamlanması (2-3 ay) beklenir.

 

Kemik Arttırma ve Sinüs Yükseltme (Sinüs Lifting) Uygulamaları

Kemik Arttırma ve Sinus Yükseltme (Sinüs Lifting) Uygulamaları Nelerdir?

Diş eksikliği olan bölgelerin implant ile tedavisi için yeterli kemik olmadığı durumlarda gerçekleştirilen ileri cerrahi yöntemlerdir.

 

Kemik Arttırma ve Sinus Yükseltme (Sinüs Lifting) Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Materyal olarak hastanın kendisinden elde edilen kemik dokusunun ya da dışarıdan hazır olarak alınan çeşitli kemik tozu materyallerinin kullanılması ile gerçekleştirilirler. Günümüz modern yöntemleri kemik eldesi için ikinci bir cerrahi alana gerek duyulmaksızın bu tedavilerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Uygulanan kemik materyallerini çoğunlukla bir izolasyon materyali olan membranlar ile örtülemek ve bu membranları pin dediğimiz titanyum vidalar ile sabitlemek gerekmektedir.

Üst çenede kafatası içersinde yer alan sinüs adı verilen boşlukların sarkması sebebiyle dikey yönde kemik yetersizliği görülen durumlarda, sinüs sınırları hassas cerrahi tekniklerle yükseltilerek implant uygulaması yapılabilecek seviyeye getirilebilmektedir. Sinüs membranı adı verilen ince zar dikkatli bir şekilde yukarı itilerek altına çeşitli biyomateryaller uygulanır ve membranın bu konumda kalarak uygulanan materyallerin bu bölgede oluşması beklenen yeni kemik için yer tutması istenir. Önceleri travmatik tekniklerle kafatası yan duvarlarına kemik pencereleri açmayı gerektiren bu işlemler günümüzde Piezocerrahi yöntemlerle küçük delikler içerisinden implant yerleştirme cerrahisi ile aynı anda yapılabilmektedir. Bir yandan da hastanın kendi kanından elde edilen CGF (Konsantre Büyüme Faktörü) adı verilen materyaller kemik tozu yerine kullanılabilmekte ve herhangi bir yabancı cisim reaksiyonu yaratmaksızın hızlı bir iyileşme elde edilebilmektedir.

 

İmplant Çevresi Hastalıkları ve Tedavisi

İmplant Çevresi Hastalıklar Nelerdir?

İlk aşamada yalnızca çevrelerindeki yumuşak dokuda kanama ile karakterize Peri-implant Mukozitis adı verilen hastalık oluşur. Peri-implant mukozitis tedavi edilmediği takdirde kemikte yıkımla karakterize Peri-implantitis’e geçiş yaparak implant kaybı ile sonuçlanabilecek bir sürece iler.

 

İmplant Çevresi Hastalıklar Neden Oluşur?

Yerleştirilmelerini takiben sorunsuz bir iyileşme süreci ardından fonksiyona getirilen implantlar doğru ağız bakımı alamadıklarında tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi çevrelerinde hastalıklar gelişebilmektedir. İmplantın yerleştirilmesi esnasında yanlış konumlandırılması, implant çevresini sarması gereken kemik miktarının yeterli olmaması, implant çevresinde ağız bakımı yapmaya elverişli yumuşak dokunun olmaması, implant çevresinin temizliğine elverişli olmayan üst yapı bulunması gibi etkenler implant çevresi hastalıkların görülmesine sebep olurlar.

 

İmplant Çevresi Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Tıpkı dişeti hastalıklarında olduğu gibi implant çevresi hastalıklarda da ilk belirti implant çevresinde kanama varlığıdır. İltihaba işaret eden bu bulgu yumuşak dokuların daha koyu kırmızı renkte ve şiş olması ile karakterizedir. İlerleyen dönemlerde implant çevresi doku ve implant arasından koyu renkli iltihabi sıvı çıkışları ve koku varlığı gözlenir. Bu aşama implant çevresinde ileri seviyede kemik yıkımı varlığına işaret eder. Artan kemik kaybı implantın kaybı ile sonuçlanır.

 

İmplant Çevresi Hastalıkların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Peri-implant mukozitis aşamasındaki implantlar tıpkı doğal dişler çevresinde gözlenen basit dişeti iltihabı gibi anti-enfektif uygulamalarla rahatlıkla tedavi edilebilir. Peri-implantitis aşamasındaki implantlarda ileri cerrahi tedaviler tercih edilmektedir fakat her zaman başarılı sonuçlar alınamayabilmektedir. Bu gibi durumlarda bazen implantın ağız ortamından uzaklaştırılmasına dahi gerek duyulabilir.

Sık Sorulan Sorular

Randevu Alın E-Posta
ArabicEnglishItalianRussianSpanishTurkish