Kanal Tedavisi

Voadent

Kanal Tedavisi Uygulamaları

Endodonti, dişler içerisinde bulunan canlı dokuları, diş köklerini ve kökleri çevreleyen dokulardaki hastalıkları teşhis edip bu hastalıkların tedavisini üstlenen bir diş hekimliği dalıdır.

Kanal Tedavisi Uygulamaları

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin en iç tabakası olan pulpa (sinir damar paketi) tabakasının travma, enfeksiyon, çok ilerlemiş derin çürük gibi nedenlerle zarar görmesi sebebiyle uygulanır. Hastalar çoğu zaman şiddetli ağrı ile diş doktorlarına başvururlar. şiddetli soğuk-sıcak hassasiyetinin, diş apselerinin, renklenmiş dişlerin ve kaza sonucu zarar gören dişlerin tedavisi endodontik tedavi kapsamına girer. Kök kanal tedavisi iltihaplı veya ölü diş pulpasının kök kanallarından çıkartılması, dezenfekte edilmesi ve bu boşluğun sağlığa zararlı olmayan bir maddeyle tam olarak doldurulması işlemidir.

 

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi ihtiyacı bulunan dişler lokal anesteziklerle uyuşturulur. Bu şekilde hiçbir şey hissedilmemesi sağlanmaktadır. Anestezinin etkinliğini gösterdiği andan itibaren öncelikle çürük dokuların tamamı uzaklaştırılır. Sonrasında dişin kanal ağızlarından diş pulpasına ulaşılır. Pulpanın tamamen uzaklaştırılmasında (pulpektomi) en önemli aşama kök kanal boylarının doğru tespitidir. Bu aşamada apex locater kullanımı veya periapikal film ile boy tespiti idealdir. Kök kanalın ucuna kadar tamamı, kanal eğeleri ile veya özel döner alet sistemleri ile mekanik olarak, özel solüsyonlar ile de kimyasal olarak temizlenirler. Dezenfekte olan kök kanalları yine hiç boşluk kalmayacak ve sızdırma yapmayacak bir şekilde doku dostu termoplastik bir malzemeyle (guta parka) doldurulurlar. Aktif bir enfeksiyon olmayan durumlarda istisnasız tek seansta yapılan kanal tedavisi biten dişlerin üzerine dolguları yapılır ve porselen kaplama yapılması tavsiye edilir.

 

Fiber Post Uygulamaları

Fiber Post Uygulaması Nedir?

Fiber post uygulamaları, aşırı madde kaybı olan dişlerde yapılması gereken restorasyonların dayanıklılığını arttırmak amacıyla, kanal tedavisi yapılmış kök kanallarının içerisine fiber çubuklar yerleştirme işlemidir.

 

Fiber Post Uygulaması Nasıl Yapılır?

Post uygulanacak dişe öncelikle kanal tedavisi yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra kanal ve pulpa odası şekillendirilir. Hazırlanan dişin kanalları içine uygun boy ve çapta fiber çubuklar yerleştirilir. Bu çubuğun etrafına da dolgu materyali uygulanarak dişimiz şekillendirilir. Bu şekilde bitim yapılabileceği gibi üzerine bir porselen tasarım yerleşecek şekilde de dizayn edilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Randevu Alın E-Posta
ArabicEnglishItalianRussianSpanishTurkish