Kanal Tedavisi

Voadent

Kanal Tedavisi Uygulamaları

Endodonti, dişler içerisinde bulunan canlı dokuları, diş köklerini ve kökleri çevreleyen dokulardaki hastalıkları teşhis edip bu hastalıkların tedavisini üstlenen bir diş hekimliği dalıdır.

Kanal Tedavisi Uygulamaları

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin en iç tabakası olan pulpa (sinir damar paketi) tabakasının travma, enfeksiyon, çok ilerlemiş derin çürük gibi nedenlerle zarar görmesi sebebiyle uygulanır. Hastalar çoğu zaman şiddetli ağrı ile diş doktorlarına başvururlar. şiddetli soğuk-sıcak hassasiyetinin, diş apselerinin, renklenmiş dişlerin ve kaza sonucu zarar gören dişlerin tedavisi endodontik tedavi kapsamına girer. Kök kanal tedavisi iltihaplı veya ölü diş pulpasının kök kanallarından çıkartılması, dezenfekte edilmesi ve bu boşluğun sağlığa zararlı olmayan bir maddeyle tam olarak doldurulması işlemidir.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi ihtiyacı bulunan dişler lokal anesteziklerle uyuşturulur. bu şekilde hiç birşey hissedilmemesi sağlanmaktadır. anestezinin etkinliğini gösterdiği andan itibaren öncelikle çürük dokuların tamamı uzaklaştırılır. sonrasında dişin kanal ağızlarından diş pulpasına ulaşılır. pullanın tamamen uzaklaştırılmasında (pulpektomi) en önemli aşama kök kanal boylarının doğru tespitidir. bu aşamada apex locater kullanımı veya periapikal film ile boy tespiti idealdir. kök kanalın ucuna kadar tamamı, kanal eğeleri ile veya özel döner alet sistemleri ile mekanik olarak, özel solüsyonlar ile de kimyasal olarak temizlenirler. dezenfekte olan kök kanalları yine hiç boşluk kalmayacak ve sızdırma yapmayacak bir şekilde doku dostu termoplastik (guta parka) bir malzemeyle doldurulurlar. aktif bir enfeksiyon olmayan durumlarda istisnasız tek seansta yapılan kanal tedavisi biten dişlerin üzerine dolguları yapılır ve porselen kaplama yapılması tavsiye edilir.

 

Fiber Post Uygulamaları

Fiber Post Uygulaması Nedir?

Fiber post uygulamaları, aşırı madde kaybı olan dişlerde yapılması gereken restorasyonların dayanıklılığını arttırmak amacıyla, kanal tedavisi yapılmış kök kanallarının içerisine fiber çubuklar yerleştirme işlemidir.

 

Fiber Post Uygulaması Nasıl Yapılır?

Post uygulanacak dişe öncelikle kanal tedavisi yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra kanal ve pulpa odası şekillendirilir. Hazırlanan dişin kanalları içine uygun boy ve çapta fiber çubuklar yerleştirilir. Bu çubuğun etrafına da dolgu materyali uygulanarak dişimiz şekillendirilir. Bu şekilde bitim yapılabileceği gibi üzerine bir porselen tasarım yerleşecek şekilde de dizayn edilebilir.

 

Sık Sorulan Sorular

Kanal tedavisi acıtır mı?

Lokal anestezi maddelerin, günümüzde çok etkin olduğunu ve kanal tedavileri işlemlerinin ağrısız geçmesini sağladıkları bir gerçektir. ağrını ya da sızının tedavi esnasında olmayacaktır.

 

Kanal tedavisi nasıl anlaşılır?

Geceleri uykudan uyandıran ağrı, sıcak ve soğukta aşırı hassasiyet, yemek yerken üstüne basamama, kendiliğinden başlayan ve uzun süren ağrılar, apse oluşumu ve şişlik, rutin diş hekimi kontrolü

 

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Bir kaç gün ağrı olmasını her zaman normal kabul etmeliyiz. inatçı enfeksiyonların kanal tedavisi ile çözümlerinde ağrı/sızı biraz daha uzun sürebilir. ancak bu tolere edilebilir bir ağrıdır.

 

Kanal tedavisi yaptırdım, nelere dikkat etmeliyim?

Kanal tedavisi tek seans veya 2/3 seans sürebilir. anestezi ile işlem yapıldıysa, uyuşukluk geçene kadar bir şey yenmemesi önemlidir. seans aralarında dişte bulunan geçici dolguya özen gösterilmeli ve korunmalıdır. seans sonrası veya seans aralarında dişlerin normal bakımları tedavi başarısını olumlu anlamda etkilemektedir.

 

Kanal tedavisinden sonra ilaç kullanmalı mıyım? 

Eğer ağrı devam ediyorsa ağrı kesici kullanmak tavsiye edilebilir. antibiyotik kullanımı genelde gerekmeyecektir. hekim reçete etmediyse antibiyotik kullanımı hiç bir şartta tavsiye edilmemektedir.

 

Kanal tedavili bir dişin ömrü ne kadardır?

Sağlıklı yapılmış bir kanal tedavili dişin temizlik ve kontrolleri aksatılmadığı müddetçe, ömrünüz sonuna kadar ağzınızda kalması hedeflenmektedir.

 

Eskiden yapılmış kanal tedavili diş, tekrar çürür mü?

Evet çürüyebilir. canlı dişler kendilerini koruyabilme mekanizmasına sahiptirler, ancak kanal tedavili dişler cansız olduklarından bu mekanizmayı çalıştırmazlar. daha özenli bakım ve kontrol gerekmektedir. hem klinik ortamında ağıziçi muayene, hem de radyo grafiker ile 6 ayda bir kontrol edilmelidirler.

 

Eskiden yapılmış kanal tedavili diş, tekrar kanal tedavisi olur mu?

Evet, olabilir. yapılan kanal tedavisinin hijyenik olamama durumlarında tekrar kanal tedavisi yapma şansına sahip olabilir. ancak başarı oranları %60 lara kadar düşüş göstermektedir. yine de dişinizi kaybetmemek açısında her zaman bir seçenektir.

 

Kanal tedavili dişin bakımı gerekli mi?

Hem düzenli bakımı, hem de rutin kontrolleri gerekmektedir. kendini koruyamayan bu dişlerin ağıziçinde kalmaları için daha özenli ve daha kontrollü olmak gerekmektedir.

 

Fiber post ağrılı bir işlem mi? 

Fiber post uygulamaları ağrılı işlemler değildir, genelde kanal tedavisinin bitirildiği seansta yapımı uygun görülür. farklı bir seansta yapılaacaksa, anestezi gerektirmeden uygulama yapılabilir.