Ortodonti

Voadent

Ortodonti Uygulamaları

Ortodonti, dişlerimizin doğru yerlerinde olmaması durumunda tercih ettiğimiz, dişlerimizi doğru pozisyonlara getirerek daha sağlıklı, temizlenebilir ve estetik sonuçlara ulaşmamızı sağlayan diş hekimliği dalıdır.

Metal Braketleme (Klasik Diş Teli)

Klasik yöntem ortodontidir. Metal, kare ve küçük formdaki braket adı verilen yapılar dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılırlar. Ortodontik tellerin bu braketlerin ortasındaki boşluğa oturtularak sabitlenmesi ile dişlerin hareketi sağlanır. Aylık kontroller ile tedavi tellerin değiştirilmesi ve sürekli kuvvet uygulanması prensiplerine dayandırılarak sürdürülür.

 

Porselen Braketleme (Estetik Diş Teli)

Metal braketlerin rengini daha estetik hale getirebilmek amacıyla tasarlanmış porselen braketler hastalarımıza daha estetik bir tedavi süreci ortaya çıkarmaktadır. Ortodontik tellerin bu braketlerin ortasındaki boşluğa oturtularak sabitlenmesi ile dişlerin hareketi sağlanır. Aylık kontroller ile tedavi tellerin değiştirilmesi ve sürekli kuvvet uygulanması prensiplerine dayandırılarak sürdürülür. Tedavi mekaniği metal braketlerle aynıdır.

 

Şeffaf Plaklar (Modern Estetik Yaklaşım)

Son yıllarda en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemidir. Hastalara özel hazırlanmış şeffaf plakların 2 haftalık periyotlarla değiştirilerek kullanılması prensibine dayanır. En önemli avantajı hastaların plaklarını istediği zaman çıkarabiliyor olmasıdır. Her seansta fotoğraflamalar yapılarak değişimler takip edilir. Tedaviye başlamadan önce yapılan analizlere göre hastalara dişlerinin tedavi süresince değişimleri ve son hallerinin görüntüsü simülasyon üzerinden gösterebilme avantajı sunar.

 

Ağız İçi Aparey Uygulamaları

Çocukluk yaşlarında edinilen kötü alışkanlıklar sonucu ortaya çıkan problemleri ağız içi apareyler yardımı ile kontrol altına almak mümkündür. Bu alışkanlıklara örnek olarak;

  • Ağızdan soluk alıp verme alışkanlığı ve geniz eti problemi varlığı,
  • Uzun süre emzik kullanımı,
  • Parmak emme alışkanlığı,
  • Dudak-damak yarığı problemi varlığı,
  • Diş eksikliği ve ağıza bölgesine alınan darbe hikayesi,
  • Anne veya babadan aktarılan, çenelere ait konum ve yapı farklılıkları,
  • Herhangi bir nedenden ötürü erken süt dişi çekimi hikayesi verilebilir.

           

Fonksiyonel Çene Ortopedisi Uygulamaları

Fonksiyonel çene ortopedisi çocukluk yaşlarında uygulanabilen ve apareyler yardımı ile çene kemiklerinin büyüme şekillerine yön verilebilen bir tedavi yöntemidir. Çene kemiklerinin büyüme yönü ve hızı ortopedi yardımı ile değiştirilebilir. Bu durum ileri dönemlerde oluşması muhtemel olan diş dizilim bozukluklarının ortadan kaldırılması açısından kullanılabilen bir yöntemdir. Doğru planlanan bir ortopedi ile hastaların çoğunun ortodontik tedaviye ihtiyacı kalmayacak şekilde bir sonuç elde edilebilir. Gelişim çağı devam eden çocuklarda güvenle uygulanabilir bir tedavi şeklidir.

 

Pekiştirme Tedavisi

Ortodontik tedavi tamamlandıktan sonra dişlerimizin eski konumlarına dönmesini engellemek için tedavi süresi kadar pekiştirme tedavisi yapılması gerekmektedir. Pekiştirme tedavileri herhangi bir konfor bozukluğuna yol açmayacak ve estetik problemlere sebep vermeyecek şekilde planlanırlar. Pekiştirme tedavileri;

  • Sabit pekiştirme: “Retainer” dediğimiz ince bir tel yardımı ile ön bölge dişlerinizi, dışarıdan gözükmeyecek şekilde, ağız içine bakan yüzeylerinden sabitleme prensibine dayanır.
  • Hareketli pekiştirme: Hastaların sadece geceleri takarak uyudukları, yaklaşık 1.5-2 mm kalınlığındaki şeffaf plaklardır.
  • Yumuşak (Dişeti) ve sert dokuların (Çene kemikleri) kontrolleri: Ortodontik tedavi süresince ve sonrasında dişeti ve destek kemik dokularındaki değişimilerin takibi büyük önem taşır. Kontrolsüz uygulanan kuvvetler ağızda yıkıcı etkiye sebep olabilmektedir.

Pekiştirme tedavisi tamamlandığında ortodontik tedavi bitmiş kabul edilir.

 

Sık Sorulan Sorular

Ortodonti için ilk muayene ne zaman yapılmalı?

Süt dişlerinin sürmeye başlaması ile kontrollere başlanması gerekmektedir. Erken dönemde konulan teşhislerin tedavi edilmesi daha kolay ve zahmetsiz olmaktadır.

 

Ortodontide yaş sınırı var mıdır? 

Ortodonti, her yaş grubundan bireye güvenle uygulanabilen bir tedavi şeklidir.

 

Hangi tedavi seçeneğini seçmeliyim?

Ortodontik tedavilerde en önemli olgu analiz ve planlamadır. Bu süreçte dişlerinizin alçı modelle kayıtları alınır, ağız içi ve dışı fotoğraflama yapılır ve bu verilere göre ayrıntılı planlama çıkartılır. Analizler ışığında hekiminiz size en uygun tedavi seçeneklerini sunacaktır.

 

Ortodonti tedavisi sırasında ağrı yaşar mıyım?

Genellikle tedavilerin ilk safhalarında, çoğunlukla hafif olarak nitelendirilen ağrılarla karşılaşılır. Ancak hızlı gerçekleşen uyum sağlama dönemi ardından ağrı ortadan kalkar.

 

Ortodonti tedavisi sırasında telim ya da braketim koparsa/kırılırsa ne yapmalıyım?

Kopan ya da kırılan braketin bağlı olduğu diş bu durumdan etkilenmeden hekiminize başvurmanız tavsiye edilir.

 

Ortodonti tedavisi için sağlam diş çektirilir  mi? 

Eğer çenemizde yer darlığı varsa, yer kazanmak için başvurduğumuz en önemli yöntemlerden biridir. Sonrasında yapılan planlama ile mevcut boşluk tamamen ortadan kalkacaktır.

 

Ortodonti tedavileri dişlerimi çürütür mü?

Tedavinin diş çürütmek gibi bir yan etkisi yoktur ancak bu dönemde hekiminizin önerdiği şekilde ağız bakımı gerçekleştirilmezse bu durum söz konusu olabilir.

 

Tedavi sırasında dişlerim sararır mı? Renk alır mı?

Yeteri kadar bakım yapılmayan ve renklendirici içeren ürünlerin (çay, kahve, sigara vb.) fazlasıyla kullanıldığı durumlarda, dişlerde sararma olabilir. Bu gibi durumların oluşmaması için hekiminizin önerdiği şekilde ağız bakımı gerçekleştirilmelidir.

 

Pekiştirme tedavisi de bittikten sonra problem yaşanır mı?

Altı aylık kontrollerinizi aksatmadığınız takdirde bir problem yaşama olasılığınız oldukça düşüktür.

 

Pekiştirme teli hep ağzımda kalacak mı? 

Hekiminizin ekstra bir önermesi yok ise genelde tedavi süresinin iki katı kadar bir süre bu tel ağzınızda kalmaktadır. Bazı durumlarda ömür boyu kalması gerekebilir.

 

Pekiştirme teli konuşmamı bozar mı? 

Hastaların bu tele alışmaları çok hızlı olmaktadır. Normal konuşma alışkanlıkları 2-3 gün içerisinde geri kazanılır.

 

Ortodontik tedavim bittikten sonra dişlerim geri döner mi?

Dişlerimiz ve kemik yapılarımız her zaman ilk ve doğal hallerine geri dönme eğilimindedirler. Bu sebepten ötürü pekiştirme tedavileri yapılmalı ve kontroller aksatılmamalıdır.