Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı; kron, köprü, hareketli diş protezi, yüz protezi gibi diş protezlerini desteklemek veya ortodontik tedavilerde sabit destek olarak kullanmak için çene kemiği ya da kemiklerinin içine cerrahi uygulama ile yerleştirilen tıbbi bir üründür. Özellikle, eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyumdan yapılan vidalardır. Bu vidalar üzerine, diş protezi yerleştirilerek kullanılır. Diş implantları özetle yedek diş kökleridir. İmplantlar, doğal dişlerinize uyacak şekilde yapılmış sabit (kalıcı) veya çıkarılabilir yapay dişler için güçlü bir temel sağlar. Bir başka deyişle diş implantı, takma diş veya köprü gibi diş protezlerini desteklemek için ağzınıza yapay olarak yerleştirilen yapay bir diş “kökü” dür.

 

Diş İmplantı Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi 18 yaş ve üstüne, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Hastaların kemik yapısının implantı yerleştirecek şekilde olması ve yaraların iyileşmesini engelleyecek bir hastalığının olmaması halinde uygulanır. Yerleştirilen vidaların belirli bir boyu ve genişliği

olması nedeni ile hastanın çene kemiğinin de uygun olması gerekmektedir. Ayrıca, sağlıklı diş etleri de tedavi için önemli bir etkendir. İmplant uygulaması için kemik gelişiminin tamamlanması en önemli kriterdir, bu da 18 yaşa denk gelmektedir.

Diş İmplantı Acı Verir Mi?

Tedavi sırasında uygulanan lokal anestezi ile acı hissetmeden tamamlanır. Uygulama sonrasında oluşabilecek ağrılar için uygun bir ağrı kesici ilaç reçete edilerek, kontrol altında tutulur. İmplant yerleştirildikten sonra 1-3 ay içerisinde iyileşme sağlanır. Bu süreçte ise, hastalara geçici protezler takılır.

Diş İmplantı Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

İmplant tedavisinin süresi, hastanın durumuna, çene ve ağız yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Uygulanan operasyon yarım saatten iki saate kadar uzanan zaman diliminde tamamlanır. Hastaların kemik yapısı ve dişlerinin durumuna göre ise 1-3 ay içerisinde tedavi tamamlanır.

Diş İmplantı Doğal Bir Görüntü Verir Mi?

İmplant uygulamasının doğal bir görüntü vermesi için, implant uygulaması üzerine yapılan porselen dişlere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle ön dişlere yapılan implant tedavisinde porselen diş kullanımı beklenen doğallığı sağlayacaktır.

Diş İmplantının Avantajları Nelerdir?

Diş implantları kendi dişleriniz gibi görünür ve sizlere doğal diş hissi yaratır. Üstelik kemikle kaynaşacak şekilde tasarlandıkları için kalıcıdır. Dişlerinizin kökleri bir ağacın kökü gibi çene kemiğinize tutturulmuştur. Bir dişi kaybettiğinizde, kökün bulunduğu yerde bir boşluk kalır ve implant uygulaması ile bu kökler yeniden yapılmış olur. Diş implantı yemek yerken de fayda sağlamaktadır. Geleneksel takma dişler sıklıkla kayar ve çiğnemenin tadını almanızı zorlaştırır. İmplant ise, doğal dişleriniz gibi işlev görür ve en sevdiğiniz yiyecekleri fazladan bir çaba veya acı hissetmeden keyifle yemenizi sağlar. 

Diş İmplantlarının Ömrü Ne Kadardır?

Uygulanan diş implantının ömrü; uygulayan doktorun tecrübesi ve tedavi uygulanan hastanın dişlerine ve ağız sağlığına önem vermesi ile belirlenir. Ağız sağlığına ve diş sağlığına dikkat edilmezse, sigara kullanımı olursa implantların ömrü uzun olmaz. Uygun koşullarda yerleştirilen implantlar uzun süre hizmet eder. Hastanın kemik miktarı değerlendirilip, sürekli olarak kontrol altında tutulması implantın ömrünü uzatacak uygulamalardır. İyi bir bakım ile implantlar ömür boyu kullanılabilir. İmplantların ömrünü kısaltacak etkenler; doğru bakımın yapılmaması, diş eti hastalıklarının olması, dişlere özen gösterilmemesi ve hastaların alkol ve sigara kullanma alışkanlığının olmasıdır.

 

 

Randevu Alın E-Posta