Ramazan’da Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Ramazan ayının gelmesi ile beraber yemek alışkanlıklarımız ve sürelerimiz oldukça değişti. Tüm gün yemek yemediğimiz ve su tüketmediğimiz için bu dönemde ağız kokusu ve kuruluğu şikayetleri de artmaya başlıyor. Bu değişikliklere hem bedenen uyum sağlamak hem de ağız sağlığımızı korumak için almamız gereken bazı önlemler var. Peki, bu süreçte sağlıklı dişler için neler yapmamız gerekiyor?

Ramazan’da Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Yapılmalı?

Ramazan’da ağız sağlığımızı ihmal etmemek için iftar ve sahur saatlerinde diş fırçalamaya özen göstermemiz gerekiyor. Oruç tutulan süre boyunca geç saatlerde yenen yemeklerin çürüğe neden olmaması için diş ipi kullanılması da oldukça önemlidir. Bu süreçte, antiseptik gargara yapmak da dişlerinizi rahatlatmak için yardımcı olacaktır. İftar ve sahur arasında, kahve ve çay yerine daha fazla su tüketilmesi de diş temizliğine olumlu olarak katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu dönemde iftar sahur arasında sigara kullanımını azaltmak da dişlerdeki sarılığı azaltacak, kokmayı engelleyecektir.

Ramazan’da Ağız Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Diş çürükleri ve iltihaplar ağız kokusuna neden olur. Diş arasına gizlenen gıdalar da kokuya neden olan bir diğer faktördür. Yeme içmenin azalması nedeni ile tükürük oluşumu azalır ve bu nedenle koku artar. Bu kokuyu önlemek için, sahurda uyumadan mutlaka dişler en az iki dakika olacak şekilde fırçalanmalı, diş ipi ile fırçanın ulaşamadığı gıdalar temizlenmeli ve bol bol su içilerek tükürük oluşumunun artırılması sağlanmalıdır.

Ramazan’da Ağız Sağlığımız İçin Neler Yemeliyiz?

Ağız kuruluğunu önlemek için bol bol sıvı tüketilmelidir. Sebzeli gıdalar tüketmeye yönelmek; tuzlu, baharatlı ve ağır yemeklerden kaçınmak gerekmektedir. Asitli gıdalar, diş minesine zarar vermektedir. Bu nedenle Ramazan döneminde bu gıdalardan uzak durmak oldukça faydalıdır. Mümkünse protein ağırlıklı beslenmek, güçlü dişlere sahip olmanızı sağlayacaktır. Sadece dişleriniz için değil, diş eti sağlığınız için de hızlı yemek yemekten kaçının. Çok soğuk, çok sıcak yemeklerden diş hassasiyeti ve sağlıklı diş etleri için uzak durun.

Ramazan ayını diş sağlığımıza önem vererek geçirmek sonrasında yaşayabileceğimiz bir çok problemden bizi kurtarabilir. Bu nedenle sahurdan hemen sonra uyumamalı, dişlerimizi fırçalamalı, mümkünse diş ipi veya gargara ile ağız iyice temizlenmelidir. Ağız kuruluğu şikayetlerinden kurtulmak içinse bol bol su tüketilmeli, asitli gıdalardan uzak durmalıyız.

Randevu Alın E-Posta