Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülmek, herkese yakışan ve günü güzelleştiren bir eylem. Güzel bir gülüş için; sağlıklı, temiz ve beyaz dişler kadar önem verilen bir konu da gülüş estetiğidir. Peki, daha estetik ve mükemmel gülüşlere sahip olmak için ne yapmak gerekiyor?

Gülüş Tasarımı Ne İşe Yarar?

Ağız bakımı denildiğinde aklımıza; ağız kokusu ile mücadele, çürük dişlerin önlenmesi ve diş kayıplarının azaltılması gelse de, gülüş tasarımı da önemli bir yere sahiptir. Çürük dişlerin, diş eti hastalıklarının, çarpık dişlerin, diş kayıplarının, küçük çene yapısının, üst üste çıkan dişlerin, şekil veya biçim bozukluklarının sonucunda diş estetiği bozulabilir. Bu estetiksel sorunlar, kişilerin özgüvenlerini zedeleyerek rahat gülümsemelerini engeller. İşte, gülüş tasarımı da bu noktada devreye girer. Gülüş tasarımı, dişlerde ve ağız yapısında meydana gelene şekil veya biçim bozukluklarının kişinin yaşına, beklentisine, yüz ve ağız yapısına uygun olarak doğal bir görünüme kavuşturma işlemlerinin tümüdür. Diş estetiğini sağlayarak, kişilere hayal ettikleri gülümsemeyi sağlar. Güzel bir gülüş, kişiye motivasyon sağlarken, sosyal hayatında da güven kazandırır.

Gülüş Tasarımında Nelere Dikkat Edilir?

Gülüş tasarımı, tamamen kişilere özgü uygulanan bir işlemdir. Öncelikle, hastanın şikayetleri belirlenir, düzeltilmesi gereken noktalara karar verilir. İşlem yapılırken kişinin; ağız yapısına, dudak yapısına, dişlerin boy uzunluğuna, diş eti özelliklerine, dudak ve diş uyumuna, hastanın yüz şekline dikkatle bakılması gerekir. Ayrıca, kişinin yaşı ve uygulanan işlem sonrasında doğal bir görüntü oluşturmak önemlidir. Kadın ve erkeklerin diş yapısı da oldukça farklı olduğu için işlemlerde cinsiyet de dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Gülüş Tasarımında Neler Yapılır?

Diş etlerinde varolan seviye bozuklukları giderilebilir. Diş eksikliklerinin bulunduğu durumlarda bu eksiklikler tamamlanır. İhtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri yapılır. Dişlerde varolan görsel ve biçimsel bozukluklar kompozit dolgu ile giderilir. Bu yöntemin yeterli gelmediği durumlarda porselen lamine ve kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar devreye girer. Zirkonyum ışığı geçiren metal olduğundan estetik bir görünüm vermede etkilidir. Kimi zaman medikal estetik uygulamalardan da yararlanılarak gülüş ön plana çıkarılabilir. Tüm bu işlemlerin süresi, hastanın şikayetlerine göre değişkenlik gösterir.

Gülüş tasarımı gelişen teknolojik imkanlar sayesinde günümüzde oldukça yaygın ve kolay olarak uygulanabilen bir işlemdir. Dijital sistemler ile de yapılması oldukça pratiktir. Gülüş tasarımı ile daha estetik ve hayal ettiğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz. Sosyal yaşantınızda daha çok gülümsemek ve güzel gülüşünüz ile her zaman hatırlanmak için bizimle iletişime geçin!

Randevu Alın E-Posta