Diş Çürüğü Nedir? Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Diş çürüğü hemen herkesin başına gelen, son derece rahatsız edici ve ağrılı bir süreçtir. Genellikle hafif bir ağrı ve koku ile başlayan bu süreç, ağız sağlığını etkilediği kadar vücudun diğer organlarının da sağlığını tehdit ediyor.

Diş Çürüğü Nedir? Nasıl Oluşur?

Asitler, dişlerin diş minesi adı verilen yüzey tabakasında çözünmeye yol açtığında, çürüme meydana gelir. Bu asitlere diş plağı adı verilen yapışkan bir tabaka neden olur. Diş plağında şekerli gıdalardan beslenen bakteriler bulunur. Bu şekerlerin sindirilmesi sürecinde diş yüzeyinde asit saldırıları oluşur. Bir süre sonra bu asidik ortam dişin sert dokularında yıkıma sebep olup diş çürüklerini oluşturmaktadır.

Kimlerde En Çok Görülür?

Çürük herkes de görülebilir. Ancak, beslenmelerinde karbonhidrat ve şekerli yiyecekleri daha fazla kullananlar, florür oranı da düşükse ve diş bakımı konusunda da gerekli önlemler alınmadıysa çürük görülme oranı artar.

Diş Çürüğü Önlenebilir Mi?

Evet, diş çürüklerini bazı tedbirler ile önlemek mümkün.

İlk olarak, beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Çürüklerin oluşmasını sağlayan bakteriler, şekerli gıdalar ile daha fazla artarlar. Bu süreç, bakterilerin dişlere zarar verecek ve mineyi aşındıracak asitler oluşturmalarına neden olur. Dişlerinizi koruyabilmeniz için şekerli veya nişastalı yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Süt ürünleri ve çiğ sebzeler gibi çürükle savaşmaya yardımcı olacak yiyecekler yemeye de odaklanabilirsiniz.

Dişlerinize ve diş etlerinize evde özen göstermeniz de ileride oluşabilecek çürükleri önlemeye yardımcı olacaktır. Günde en az 2 kere dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipliğinin düzenli kullanılması ile çürük oluşumu engellenebilir. Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, uygun diş fırçası seçilmelidir.

İlaç kullananların mutlaka ilacın dişteki etkilerini azaltacak şekilde bol su tüketmesi önerilmektedir.

Düzenli aralıklarla diş kontrollerinin yapılması, çürüğün erkenden teşhis edilmesi de alınabilecek en iyi önlemlerdendir. Çürüğü erken aşamada fark etmek, çürükleri rahatsızlık verici bir tedaviye başvurmadan iyileştirmek için kilit öneme sahiptir.

Çürük oluştuktan sonra, çürük ağrısını giderecek tek yöntem diş hekiminize başvurmak olacaktır. Erken tanıda, dolgu ile tedavi edilmesi uygun görülebilir. Ancak, şiddetli durumlarda kanal tedavisi veya dişin tamamen çekilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle uzun vadede ağız sağlığınızı koruyabilmek için diş kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Daha sağlıklı gülüşlere 7 adımda sahip olmak için bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Randevu Alın E-Posta